Koçtaş ve KoçDigital yeni nesil projelerle perakende sektörünü büyütüyor!

Oluşturma Tarihi : 08.11.2022

Koçtaş ve KoçDigital yeni nesil projelerle perakende sektörünü büyütüyor!

PERAKENDE YAPAY ZEKA İLE ÇAĞ ATLIYOR

Koçtaş, ev perakendesi sektörünün dijitalleşmesine katkıda bulunan projelerle müşteri memnuniyetini yükseltmeyi sürdürüyor.
KoçDigital’in yapay zeka ve ileri analitik çözümlerini merkeze alan akıllı projeler, Koçtaş’ın talep tahminlemeden stok yönetimine birçok iş sürecinde önemli aşamalar kaydetmesini sağlıyor.

Ev perakendeciliğinin öncü markası Koçtaş ile Türkiye yapay zeka lideri KoçDigital yenilikçi projeler hayata geçirerek perakende sektörünün dijitalleşmesine katkı sunmaya devam ediyor. Ülke çapında 330’dan fazla mağazanın yanı sıra ev perakendeciliği kapsamında 100 binin üstünde ürün kodunu yöneten Koçtaş, KoçDigital’in dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında yapay zeka (AI) teknolojisini ileri seviyede kullanıyor. Koçtaş ve KoçDigital; maliyet tasarrufu, stok yönetimi, talep tahminleme ve verimlilik gibi alanlarda perakende sektörüne ilham veren altı farklı projede kapsamlı bir iş birliği gerçekleştiriyor.

Sürdürülebilir yapay zeka stratejisi

KoçDigital’in Koçtaş için gerçekleştirdiği projelerde yapay zeka teknolojisi; stokların yenilenmesi, ürünlerin mağazadan mağazaya transferi, otomatik ürün optimizasyonu gibi çalışmaların yanı sıra talep tahmini ve işgücü optimizasyonu gibi alanlarda etkin olarak kullanılıyor. Koçtaş, altı projenin tümünün tamamlanmasının ardından ileri aşamaya geçerek KoçDigital’den sürdürülebilir dijital dönüşüm alanında yapay zeka ve makine öğrenmesi tabanlı “Continuous AI” hizmeti aldı. KoçDigital Continuous AI (Yapay Zeka Sürekliliği) hizmeti, kurumlardaki zamana ve sürece bağlı değişiklikleri dikkate alarak geliştirilen yeni modeller ile yapay zekanın iş süreçlerinde kalıcı ve sürdürülebilir olmasını sağlıyor.

Perakende sektörünü “akıllandıran” projeler

Koçtaş, Türkiye genelindeki mağazalarını ziyaret eden müşterilerinin yanı sıra 15 milyonu aşkın web takipçisi ile de zengin bir müşteri verisine sahip. Markanın müşteri, tedarikçi ve yapı ustaları gibi zengin paydaş verisinden oluşan 3 TB’lık yeni “Veri Ambarı” geçtiğimiz günlerde bulut ortamında hizmet vermeye başladı.

Koçtaş, KoçDigital uzmanlığıyla geliştirilen projelerde yapay zekanın etkin bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Yapay zeka teknolojisi, “Talep Tahminleme” için de etkin bir şekilde kullanılıyor. KoçDigital’in katkılarıyla dört haftası makine öğrenmesi, sekiz haftası yapay zeka tabanlı olmak üzere 12 haftalık bir talep tahmini çalışması gerçekleştirildi. Talep tahminlerinin daha iyi yapılması, Koçtaş’ın daha etkili müşteri kampanyaları düzenlemesini ve mağazalar arası ürün transferlerini daha etkin yapmasını sağlayarak önemli bir maliyet avantajı sundu.

Koçtaş, ayrıca “Ürün Çeşitliliği Optimizasyonu” kapsamında 180’den fazla ürün grubu ile tüm mağazalarında doğru ürün gamlarını atamak için kapsamlı bir proje başlattı. Proje kapsamında, Koçtaş’ın 25 binden fazla tekil ürün kapsamında her mağazaya doğru ürün gamlarını önermesi hedefleniyor.

Koçtaş’ın “Otomatik Stok İkmal” projesinin odağında ise satış kayıplarının ve yüksek stok maliyetlerinin önlenmesi yer alıyor. Proje, günlük olarak her mağaza ve ürün için sipariş adedinin doğru olarak hesaplanmasını, özellikle sezonsal ürünlerde satış kayıplarının azalmasını ve yüksek stok maliyetlerinin önlenmesini amaçlıyor.

Aynı şekilde Koçtaş, mağazada fazla ya da eksik olan ürünlerin başka mağazalara en uygun lojistik maliyeti ile transfer edilmesini sağlayan “Mağazalar Arası Transfer” (S2S – Store to Store) projesini de etkin bir şekilde uyguluyor. 44 mağazasında 1200’den fazla çalışanı kapsayan “İşgücü Optimizasyonu” projesi ise çalışan sorumluluk alanlarına göre düzenlenmiş nesnel, standart, veriye dayalı ve manuel işlerden arındırılmış bir vardiya planlama modelinin geliştirilmesini hedefliyor.

“Dünya standartlarında kabul gören projelerle perakende sektörüne çağ atlatıyoruz”

Ev geliştirme sektörünün en fazla mağazasına sahip olan Koçtaş, yenilikçi teknolojilere yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor. Koçtaş Genel Müdürü Devrim Kılıçoğlu, ileri teknolojilerden en üst düzeyde faydalandıklarını ifade ederek KoçDigital ile gerçekleştirdikleri projeler hakkında şunları söyledi: “Koçtaş’ta özellikle insan kaynağının dijital yetkinliklerini artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca sistem altyapısında geliştirmeler yaparak, çoklu kanal stratejimizde müşteri deneyimini mükemmelleştirmek için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Mağazalarımızda stokların yenilenmesi, ürünlerin mağazalara transferi ve otomatik ürün optimizasyonu gibi süreçlerin yanı sıra talep tahmini ve işgücü optimizasyonu gibi projeleri KoçDigital’in ileri analitik uzmanlığıyla hayata geçirerek dünya standartlarında projelerle perakende sektörünün ülkemizde çağ atlamasına öncülük ediyoruz. Yeni nesil teknoloji ortağımız KoçDigital’in ileri analitik ve yapay zeka alanındaki katkıları, kurumumuzun hedeflerini gerçekleştirebilmesi için bizlere güçlü bir kaldıraç sunuyor. Sürdürdüğümüz yenilikçi projelerin aynı zamanda Türkiye ekonomisinin geleceği adına önemli değerler ürettiği kanısındayım.”

“Yenilikçi çözümlerle Türkiye ekonomisine yeni açılımlar sağlamayı sürdüreceğiz” KoçDigital Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Akarca, Koçtaş ile sürdürdükleri ve dünya standartlarında performans kriterlerine ulaşan projeler hakkında şunları ifade etti: _“KoçDigital’in ileri analitik çalışmalarıyla yepyeni bir aşama kaydeden bu projeler, doğru ürünün doğru mağaza ve rafta sergilenmesinden indirim kampanyalarına kadar hemen her açıdan tüm ürün döngüsüne pozitif etki ediyor. Dijital dönüşüm ortağı olarak güçlü bir performans sergileyen KoçDigital, Koçtaş’ın bu alanda yol haritasını çizerken hem danışmanlık veriyor hem de yenilikçi projeler geliştirerek bu ortaklığa maksimum fayda sağlamayı sürdürüyor. Ayrıca KoçDigital olarak önümüzdeki dönemde sunduğumuz Continuous AI gibi ileri seviye hizmetlerin Koçtaş için kalıcı olmasını sağlayacağız. Contiuous AI ile yapay zekayı kurumların teknoloji altyapısına entegre ederken bu alanda sürdürülebilirliği sağlayarak şirketlerin dijitalleşmesini hızlandırıyoruz. KoçDigital yenilikçi çözümleriyle ülkemizin güçlü kurumlarına ışık tutarken, günümüzün zorlu küresel şartlarına direnç gösteren Türk ekonomisi için de yeni açılımlar sağlanabileceğini bir kez daha kanıtlıyor.” _

İlgili Konular

Koçtaş ve KoçDigital yeni nesil projelerle perakende sektörünü büyütüyor!

Oluşturma Tarihi : 08.11.2022

Sizi arayabilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

KoçDigital'in kurumlara değer yaratan çözümleri ile tanışın!

Şirketimize ileteceğiniz her türlü talep, şikayet ve önerilerin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması ile izin vermiş olmanız halinde tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla kişisel verilerinizin işlenmesine yönelik detaylı bilgilere Müşteri Aydınlatma Metni üzerinden erişebilirsiniz. Bize iletmiş olduğunuz talep veya şikayetinizde aşağıda sıralanan özel nitelikli kişisel verilerin yer almadığından emin olmanızı rica ederiz: ırk, etnik köken, siyasi düşünce, felsefi inanç, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler, biyometrik ve genetik veriler.

×